ایلام تشنه یک انقلاب عملی در مدیریت است / ترکیب مدیر جوان و مشاور باتجربه راهگشاست

کد خبر: 1395 تاریخ انتشار: 1400/5/16
اگر چه در سالهای اخیر شاهد ناکارآمدی مدیریت در کل کشور بوده‌ایم اما سیستم مدیریت استان ایلام از دیگر نقاط ناکارآمدتر بوده است که مردم ناراضی استان خروجی این مدیریت هستند.
image

دکتر میرزایی حیدری عنوان کرد: اگر چه در سالهای اخیر شاهد ناکارآمدی مدیریت در کل کشور بوده‌ایم اما سیستم مدیریت استان ایلام از دیگر نقاط ناکارآمدتر بوده است که مردم ناراضی استان خروجی این مدیریت هستند.

وی در تشریح ظرفیت های استان گفت: دارا بودن طولانی‌ترین مرز غربی کشور و شرایط ویژه استراتژیک و ژئوپلتیک ایلام، یکپارچگی مذهبی و وفاق مردم استان از اقوام و ایلات مختلف، نیروهای انسانی توانمند و شجاع و امتحان پس داده، سابقه درخشان انقلابی‌گری و حضور در صحنه در طول انقلاب، موقعیت ویژه استان از نظر تنوع و مواهب محیط زیست، ذخایر بسیار مناسب نفت و گاز و معادن و آب و خاک و جنگلها، مرز اصلی گردشگری مذهبی در کشور و زیارت عتبات و... همه و همه نشان از ظرفیت‌های خوب استان دارد اما اگر می‌بینیم که ایلام همچنان به جایگاهی مناسب با این ظرفیت‌ها نرسیده است، علت اصلی آن ضعف در مدیریت است.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: لذا تغییر در لایه اصلی مدیران ایلام در جهت مردم و دغدغه‌های آنها می‌تواند ایلام را دچار تحول کند و مدیریت منفعل، خسته و غیرمردمی گذشته باید به مدیریت فعال، پیگیر، جهادی و انقلابی تغییر یابد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام در تبیین شاخص‌های مدیریت انقلابی عنوان کرد: مدیر انقلابی باید فسادگریز و فسادستیز باشد. اغلب مدیران ایلام فسادگریز هستند و خود را آلوده به فساد نمی‌کنند اما فسادستیز نیستند و به فساد دیگران به خاطر قوم و قبیله و حزب و جناح سیاسی و دیگر ملاحظات، ورود نمی‌کنند در حالی که مدیر انقلابی باید در عین مصون کردن خویش از فساد، فسادستیز هم باشو و نسبت به اطراف و جامعه حساس باشد.

میرزایی حیدری ساده‌زیستی عملی و اعتقادی را دیگر خصوصیت یک مدیر انقلابی برشمرد و گفت: مدیری که جای پارک خودرو اختصاصی، آسانسور اختصاصی، حتی درب ورود و خروج اختصاصی و زندگی خانوادگی متفاوتی دارد، یک مدیر تراز انقلاب نیست. سطح زندگی و رفاهیات مدیر باید از نظر عملی، از متوسط جامعه پایین‌تر باشد حتی اگر مال و زندگی او حلال و طیب باشد چرا که مردم باید حس کنند که مدیر از جنس خودشان است.

او گفت: مدیر نباید سابقه سوء در مدیریت قبلی داشته باشد چرا که پتانسیل تکرار آن سوء سابقه را خواهد داشت و در عین حال یک مدیر انقلابی باید بداند که طول خدمت مهم نیست بلکه کیفیت آن مهم است لذا نباید دل به صندلی ببندد و برای افزایش طول مدیریت و چسبیدن به صندلی تسلیم لابی‌های قدرت شده و امتیازی بدهد.

او گفت: مدیر باید معاونین خودش را از جوانان متعهد، کارآمد، انقلابی و نخبگان مجموعه انتخاب کند و چنین مدیری اهل کادرسازی است. او باید به شایسته سالاری اعتقاد داشته باشد و شهامت استفاده از افراد توانمندی که با پی اختلاف سلیقه دارند را داشته باشد نه اینکه دائم از بستگان نزدیک قومی و سیاسی در ساختار خودش استفاده کند.

وی با بیان اینکه هر جراحی علاوه بر شفا یک درد نیز دارد، خاطرنشان کرد: وقتی یک مدیر انقلابی دست به تغییرات میزند و قصد اصلاح ساختار دارد، ممکن است تعدادی هم از تصمیمات او ناراحت شوند اما اگر این تصمیمات با حب و بغض نباشد و برای رضای خدا باشد، قطعا برکاتی خواهد داشت.

میرزایی حیدری گفت: برای ارتقای ایلام باید در عرصه مدیریت نگاه به رویش های جدید استان داشته باشیم و این افراد کارآمد در مناصب کلیدی استان قرار بگیرند که برای این کار باید شعار «مدیران پیر و مشاوران جوان» تغییر کرده و به «مدیران جوان و مشاورین باتجربه تبدیل شود که در این صورت شاهد تحول‌های اساسی در استان خواهیم بود.

وی افزود: مدیر مسن ممکن است شرایطی پیش بیاید که محافظه کار شود و در تصمیمات قاطع نبوده و مصلحت‌های گوناگونی را در نظر می‌گیرد اما یک مدیر جوان می‌تواند برای استیفای مصالح نظام و انقلاب و مردم استان، قاطعانه به مسائل ورود کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام در خصوص وضعیت آموزش عالی در دولت سیزدهم گفت: آموزش عالی باید بتواند مسائل استان و کشور را حل کند اما باید گفت آنگونه که باید مدیران فضا را برای نخبگان دانشگاهی مهیا نکرده‌اند و از طرفی نخبگان دانشگاهی باید توانایی حل مسائل خود را نشان دهند لذا اعتقاد دارم که باید مدیران و دانشگاهیان در دولت جدید به هم نزدیک شوند و مسائل استان و کشور را حل کنند.

میرزایی حیدری اضافه کرد: خروجی دانشگاه‌های ما برای استاد شدن دانش آموختگان است و به آموزش برای آموزش تبدیل شده است که یک سم است و باید به آموزش برای حل مسائل روز استان تبدیل شود.

وی در بخش دیگری از گفتگو اعلام کرد: در دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام به لطف عنایت و علاقه ویژه جناب آقای دکتر طهرانچی به مرزداران غیور ایلام و بنا به نیازهای اساسی استان برای اولین بار برخی از رشته‌های مورد نیاز مانند پرستاری، نفت، میکروبیولوژی و رشته‌های مدیریتی در دانشگاه راه اندازی شده است.

رئیس دانشگاه آزاد ایلام افزود: در سالهای اخیر تعداد رشته‌های تحصیلی را از ۹۲ رشته به ۱۲۰ رشته و در سال جدید به ۱۳۵ رشته خواهد رسید.

وی در خصوص جذب دانشجو گفت: در مهرماه ۹۸ به میزان ۳۲.۲ درصد و در بهمن ماه ۱۰۱ درصد افزایش جذب دانشجو داشتیم که این میزان در مهرماه ۹۹ به ۲۳ درصد و در بهمن ماه ۱۳ درصد رشد داشته است.

میرزایی حیدری علاوه بر اشاره به راه‌اندازی چندین پژوهشکده کاربردی در دانشگاه، در خصوص پروژه‌های درآمدزایی گفت: برای کاهش وابستگی دانشگاه به منابع شهریه‌ای به پروژه‌هایی چون آب معدنی ایوان، زائرسرای مهران و مراکز تحقیقاتی در زمینه کشاورزی ورود کرده ایم.

وی درآمدهای دانشگاه آزاد ایلام را در سال ۹۸ به میزان ۱۹.۵ میلیارد تومان، در سال ۹۹ به میزان ۳۱ میلیارد تومان و در انتهای سال ۱۴۰۰ به میزان ۴۴.۵ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی از پول مردم ساخته و توسعه یافته است و در مسائل استان هر جا که مشکلی بوده ورود کرده و در حال حاضر در حال راه‌اندازی یک مرکز واکسیناسیون کرونا به کمک دانشگاه علوم پزشکی است که در روزهای آینده افتتاح خواهد شد./ کردپرسنظرات بینندگان

نام

پست الکترونیک

نظر

عبارت امنیتی

اگر قادر به خواندن اعداد نيستيد صفحه را refresh كنيد


عضویت در خبرنامه

آمار بازدید       امروز: 71    ديروز: 1495    اين ماه: 1566    تاکنون : 3442140